Droga
Naslovnica / Droga
Ovisnost o drogama
Ovisnost o drogama je stanje neodoljive potrebe (psihičke ili fizičke) za uporabom droge.
Droga je svaka tvar prirodnoga ili umjetnoga podrijetla, uključivši psihotropne tvari, uvrštene u popis droga i psihotropnih tvari. Na međunarodnoj razini postoje međunarodne konvencije o drogama koje se odnose na kontrolu proizvodnje i distribucije psihoaktivnih droga. U okviru zakonodavstva Republike Hrvatske, radi zaštite života i zdravlja ljudi donesen je Zakon o suzbijanju zlouporabe droga.
24.5%
ili svaka četvrta odrasla osoba u Hrvatskoj barem je jednom u životu uzimala neku drogu.
21.5%
hrvatskih učenika u dobi od 15. i 16. godina probalo je neku psihoaktivnu drogu.
29.8 god.
je prosječna dob osoba koje su u Hrvatskoj tijekom 2022. godine bile prvi puta na liječenju.
Prevencija, smanjenje rizika i postupci liječenja ovisnosti ne mogu se učinkovito razvijati bez integracije novih znanja, koja uključuju razumijevanje ovisnosti te razvoj inovativnih preventivnih itretmanskih strategija. Usvajanje novih objektivnih činjenica kroz praćenje, vrednovanje i istraživanje ključno je za razradu i prilagodbu javnih politika na ovom području.
Utjecaj uporabe droga vidljiv je gotovo svugdje u našem društvu. Gotovo sve što ima psihoaktivna svojstva može se iskoristiti kao droga. Navedeno znači da svatko, izravno ili neizravno, može biti pogođen nezakonitom uporabom droge i s njom povezanim problemima.
Velika dostupnost droge popraćena je i većom raznolikošću tvari na tržištu nezakonitih droga, zbog čega su osobe koje konzumiraju izložene većem broju psihoaktivnih tvari. Posljednjih nekoliko godina sve je veća pojava brojnih potencijalno štetnih novih psihoaktivnih tvari. S obzirom na to da postoji jako mali broj znanstvenih podataka o njihovim učincima, njihovo postojanje izaziva izrazitu zabrinutnost. Danas je u Europi prijavljeno više od 1.000 novih psihoaktivnih tvari.
Osobe koje uzimaju drogu mogu biti izložene većem riziku od štetnih zdravstvenih ishoda, uključujući trovanja i smrti konzumiranjem, možda i nesvjesno, tvari s većom potentnošću, novih psihoaktivnih tvari ili mješavina tvari pri čemu, zbog interakcije droga mogu povećati potencijalne štetne posljedice za zdravlje.
Ovisnost o drogama je složeni zdravstveni problem s psihosocijalnim, okolišnim i biološkim odrednicama koje zahtijevaju zajednički, multidisciplinarni i sveobuhvatni odgovor različitih institucija.
Upozorenja o pojavi novih psihoaktivnih tvari
Ako niste sigurni u kojoj ustanovi potražiti savjet ili pomoć, kontaktirajte našu Info liniju.
Referentni centri Ministarstva zdravstva
Baza programa i projekata
Provjereni izvor informacija za građane o ovisnosti o drogama.
Prevencija
Saznajte više
Liječenje i psihosocijalni tretman
Saznajte više
Resocijalizacija
Saznajte više
Smanjenje šteta
Saznajte više
Terapijske zajednice
Saznajte više
Sigurnija noćna okruženja
Saznajte više
Ispunite kratak i anoniman upitnik i saznajte jeste li u riziku od ovisnosti o drogama!
Nacionalni informacijski sustav za droge
Saznajte više
Sustav ranog upozoravanja
Učinci vrsta droga
Klasifikacija droga nije jednostavna zbog postojanja velikog broja psihoaktivnih tvari koje izazivaju ovisnost. Farmakološka podjela dijeli psihoaktivne tvari na: depresore, stimulanse i halucinogene.
Česta pitanja vezana uz ovisnosti o drogama
Niste pronašli odgovor na pitanje? Nazovite Info liniju!
Zavodu za javno zdravstvo vaše županije možete se obratiti za termin savjetovanja koje provode stručni djelatnici službama za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti. Za termin savjetovanja možete se naručiti telefonskim putem ili mailom, a za savjetovanje nije potrebna uputnica. Na savjetovanju ćete dobiti informacije o daljnjim koracima vezanim uz liječenje. Kontakte županijskih zavoda za javno zdravstvo možete pronaći u mapi kontakata.
Bolnicama koje imaju specijalizirane odjele i/ili dnevne bolnice za liječenje od ovisnosti o drogama ili bolnicama u vašoj županiji koje imaju ustrojen odjel za psihijatriju. Moguće je naručiti se na inicijalni razgovor telefonskim putem ili mailom. Za liječenje u bolnici potrebna je uputnica koju izdaje liječnik opće/obiteljske medicine. Kontakte bolnica možete pronaći u mapi kontakata.
Terapijskim zajednicama. Osobe koje žele uspostaviti apstinenciju/uspostavile su apstinenciju mogu se prijaviti za boravak u jednoj od terapijskih zajednica koja djeluje u Hrvatskoj. U terapijskoj zajednici osobe borave od nekoliko mjeseci do 3 godine. Ovisno o tome kako je zajednica uređena, razlikuje se i način ulaska u zajednicu. Kako bi saznali više informacija o radu terapijske zajednice, dokumentima koje je potrebno prikupiti prije dolaska u zajednicu te kako bi dogovorili pripremni razgovor, kontaktirajte samu terapijsku zajednicu. Koje sve vrste zajednica postoje (vjerske, sekularne, namijenjene muškarcima, namijenjene ženama, namijenjene majkama s djecom i dr.) i gdje se nalaze u Hrvatskoj možete pronaći u mapi kontakata..
Udrugama koje djeluju u području ovisnosti o drogama. Udruge nude različite usluge osobama s problemom ovisnosti, kao što je mogućnost savjetovanja, dnevni boravak, usluga pranja odjeće, prikupljanje i zbrinjavanje korištenog pribora za injektiranje i podjela sterilnog pribora i druge. Kontakte udruga koje u Hrvatskoj pružaju usluge osobama s problemom ovisnosti o drogama možete pronaći u mapi kontakata.
Info linija za ovisnosti Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. Ako niste sigurni kome se obratiti za savjet ili pomoć, kontaktirajte Info liniju za ovisnosti. Putem linije dobit ćete kontakt podatke ustanova i/ili udruga koje djeluju na području vašeg grada/županije.
Uvjet da osoba započne liječenje od ovisnosti jest njena odluka i želja za liječenjem, stoga osobu ne možemo „prisiliti“ na liječenje. S osobom možemo iskreno pričati o njenoj ovisnosti, informirati ju kome se može obratiti u svrhu liječenja te osobi biti podrška u procesu liječenja.
Sigurnosnu mjeru obveznog liječenja od ovisnosti koja je propisana Kaznenim zakonom može izreći sud. Mjera obveznog liječenja od ovisnosti izriče se osobi koja je počinila kazneno djelo pod odlučujućim djelovanjem ovisnosti o alkoholu, droge ili druge vrste ovisnosti, ako postoji opasnost da će zbog te ovisnosti u budućnosti počiniti teže kazneno djelo.
Osobu s težim duševnim smetnjama koja zbog tih smetnji ozbiljno i izravno ugrožava vlastiti ili tuđi život, zdravlje ili sigurnost može se primiti u psihijatrijsku ustanovu, sukladno postupku za prisilno zadržavanje i prisilni smještaj koji su propisani Zakonom o zaštiti osoba s duševnim smetnjama. Odluku o prisilnom zadržavanju donosi liječnik opće/obiteljske medicine ili psihijatar, a odluku o prisilnom smještaju po žurnom postupku donosi sud.
Testiranje na prisutnost droga provodi se u svim županijskim zavodima za javno zdravstvo, u privatnim poliklinikama i Institutu za medicinska istraživanja i medicinu rada. Osobe mogu provesti samotestiranje uz pomoć jednokratnih testova koje je moguće kupiti u ljekarnama. Detaljnije informacije o testiranju na prisutnost droga i kontakte institucija koje provode testiranja pronađite ovdje.