Liječenje i psihosocijalni tretman
Naslovnica / Liječenje i psihosocijalni tretman
Sustav liječenja ovisnosti u Hrvatskoj
Kod većine osoba s problemom ovisnosti liječenje i rehabilitacija je dugotrajan, često i doživotan proces, koji se temeljno provodi kroz izvanbolničke specijalizirane programe uz usku suradnju s liječnicima opće medicine. Ovisno o fazi bolesti, mnogim osobama s problemom ovisnosti potrebno je povremeno osigurati hospitalne intervencije u specijaliziranim bolničkim programima. Jednako tako, važno je osobama osigurati posebno prilagođen pristup u slučaju potrebe hospitalnog liječenja mnogih somatskih i psihijatrijskih bolesti koje mogu, ali i ne moraju biti etiološki povezane s ovisnosti.
U tretmanu osoba s problemom ovisnosti nužan je multidisciplinaran pristup radi sveobuhvatnog i što učinkovitijeg liječenja, rehabilitacije i reintegracije liječenih ovisnika u društvenu zajednicu. U tretman su, ovisno o individualnim potrebama i vrsti tretmana, uključeni psihijatri i liječnici drugih specijalizacija koji su dodatno educirani iz područja mentalnog zdravlja i ovisnosti, psiholozi, socijalni radnici, socijalni pedagozi, liječnici obiteljske medicine i druge specijalizirane zdravstvene djelatnosti, radni terapeuti i volonteri.
Bolničko liječenje
Liječenje osoba s problemom ovisnosti provodi se u suradnji s timovima liječnika obiteljske medicine, ali i u okviru specijaliziranih bolničkih programa te s drugim zdravstvenim i nezdravstvenim subjektima. U sklopu hrvatskog zdravstvenog sustava, bolničko liječenje sastoji se od psihijatrijskih bolnica, odjela u općim, županijskim i kliničkim bolnicama te odjela u zatvorskoj bolnici u Zagrebu. U okviru bolničkog liječenja provode se programi detoksikacije, farmakoterapije i psihosocijalnog tretmana. Bolničko liječenje uobičajeno traje od 16 dana do 3 mjeseca, no samo trajanje liječenja ovisi o teškoćama osobe koja se liječi i stručnoj medicinskoj procjeni.