Kvaliteta preventivnih intervencija
Naslovnica / Prevencija / Kvaliteta preventivnih intervencija
Kvaliteta preventivnih intervencija
Nacionalna strategija djelovanja na području ovisnosti za razdoblje do 2030. godine ističe potrebu osiguranja izrade, provedbe, održivosti i kontinuiranog unapređenja dostupnosti kvalitetnih, znanstveno-utemeljenih i dokazano-učinkovitih projekata i programa prevencije ovisnosti i ponašajnih ovisnosti u odnosu na strukturu, sadržaj i proces razvoja kao i implementacije preventivnih intervencija, sukladno postojećim nacionalnim (Minimalnim standardima prevencije ovisnosti za djecu i mlade u odgojno-obrazovnom sustavu), europskim i međunarodnim standardima, preporukama Vijeća Europske unije te direktivama Europske unije, kao i aktualnim promjenama u društvenom okruženju.
Osiguranje kvalitete preventivnih intervencija osigurava se:
- Minimalnim standardima prevencije ovisnosti u odgojno-obrazovnom sustavu
- Svi projekti/programi prevencije ovisnosti koji se provode u školskom okuženju traju biti u skladu s Minimalnim standardima.
- Povezivanjem kvalitete s financiranjem projekata nevladinih organizacija
- U okviru godišnjeg natječaja Ministarstvo zdravstva za financira projekte udruga koji su opisani u skladu s EDPQS standardima
- Provedbom edukacija za donositelje odluka o znanstveno utemeljenim preventivnim intervencijama
- Promocijom i širenjem znanstveno utemeljenih programa prevencije ovisnosti
- Radom Povjerenstva za procjenu kvalitete i certificiranje
Nadalje, Akcijskim planom predviđen je Sustav kvalitete programa, projekata i intervencija koji se provode na području ovisnosti te pripadajuće mjere koje obuhvaćaju provedbu evaluacije i supervizije programa/projekta koji proizlaze iz Nacionalne strategije, uključujući i samu Nacionalnu strategiju, promoviranje koncepta evaluacije kao metode za unapređenje kvalitete programa te poticanje svih dionika na nacionalnoj i lokalnoj razini da u svoje programe ugrade i provode evaluaciju kao sastavni dio programa te unapređenje znanja i vještina nositelja provedbe mjera iz Nacionalne strategije i drugih stručnjaka za provedbu evaluacije.
Pri Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo djeluje Povjerenstvo za ocjenu kvalitete i certifikaciju projekata/programa prevencije ovisnosti koje je osnovano s ciljem unaprjeđenja kvalitete projekata/programa prevencije ovisnosti, njihove izrade, provedbe, praćenja i evaluacije.
Zadaće Povjerenstva
1. Ocijeniti godišnje do 10 programa/projekata koji se nalaze u Bazi projekata i programa u području prevencije ovisnosti, koja se vodi pri Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo (www.programi.uredzadroge.hr).
2. Temeljem zbirnih bodova i pojedinačnih mišljenja članova/zamjenika Povjerenstva o kvaliteti pojedinog programa/projekata donijeti zajedničku Odluku o zadovoljavanju odnosno ne zadovoljavanju kriterija kvalitete.
3. Dodijeliti certifikat sukladno razini kvalitete programu/projekatu ukoliko su zadovoljeni kriteriji kvalitete.
4. Za program/projekat koji ne zadovoljava kriterije kvalitete, izraditi pismeno mišljenje i preporuke za unaprjeđenje njegove kvalitete.
Ocjena kvalitete programa/projekata provode se na temelju Obrasca za procjenu kvalitete projekata razvijenog od strane članova Povjerenstva sukladno Europskim standardima kvalitetne prevencije (eng. European Drug Prevention Quality Standards – EDPQS) te relevantnim nacionalnim i međunarodnim standardima prevencije ovisnosti.
Kriteriji za ocjenu kvalitete projekata/programa sukladno kojima se dodjeljuju certifikati kvalitete utvrđeni su na 3 razine:
- razina – PROGRAMI U RAZVOJU
- razina – OBEĆAVAJUĆI PROGRAMI – moraju pokazivati pozitivne rezultate na temelju evaluacije učinka
- razina – UČINKOVITI PROGRAMI – trebaju kroz vrijeme pokazivati pozitivne rezultate; periodične evaluacije.
Certificirani programi/projekti koji zadovoljavaju kriterije, uvrštavaju se u rubriku „Dobre prakse“ u okviru Baze podataka o projektima i programima koji se provode u području prevencije ovisnosti, s ciljem širenja informacija o razini kvalitete programa, poticanja na financiranje istih, te širenje implementacije certificiranih projekata/programa.
Hrvatski zavod za javno zdravstvo obavijest o donesenim odlukama Povjerenstva dostavlja tijelima državne uprave koji sudjeluju u financiranju istih (Ministarstvu zdravstva, Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, Ministarstvu znanosti i obrazovanja, Središnjem državnom uredu za demografiju i mlade) ukoliko se radi o projektima/programima udruga, odnosno Agenciji za odgoj i obrazovanje i Ministarstvu znanosti i obrazovanja ukoliko se radi o školskim preventivnim programima. Uz navedenu obavijest, dostavljaju se preporuke za buduće financiranje, odnosno obrazloženje preporuke za nefinanciranje.
Provoditeljima projekata/programa nakon izvršene procjene Hrvatski zavod za javno zdravstvo će dostaviti Odluku o zadovoljavanju kriterija kvalitete uz certifikat ovisno o razini procijenjene kvalitete, odnosno Odluku o ne zadovoljavanju kriterija kvalitete za dodjelu certifikata uz preporuke za usklađivanje programa/projekta.
Ako niste sigurni u kojoj ustanovi potražiti savjet ili pomoć, kontaktirajte našu Info liniju.
Edukacije iz područja prevencije ovisnosti
S ciljem jačanja kompetencija prevencijskih praktičara, stručnjaka koji djeluju u području prevencije, donositelja odluka i kreatora politika, HZJZ organizira različite edukacije iz području prevencije ovisnosti.
Korisni registri projekata/programa u području prevencije ovisnosti
Pri Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo vodi se baza podataka o svim projektima/programima koji se provode u području smanjenja potražnje droga. Bazu vodi i koordinira Služba za suzbijanje zlouporabe droga HZJZ u okviru aplikacije www.programi.uredzadroge.hr, a ista obuhvaća sve programe/projekte koji se provode u području:
- prevencije
- tretmana
- smanjenja šteta
- resocijalizacije
- primjere dobre prakse
Cilj izrade ove aplikacije bio je prikupljanje informacija o svim aktivnostima / programima koje se provode na području suzbijanja zlouporabe droga u Republici Hrvatskoj radi identificiranja kvalitetnih, evaluiranih i učinkovitih programa te podizanje razine kvalitete programa i projekata koji se provode u području suzbijanja ovisnosti. Navedeni podaci omogućavaju svim relevantnim kreatorima politika, stručnjacima i svim zainteresiranim osobama uvid u stanje „na terenu“, odnosno pregled aktivnosti koje se poduzimaju te je omogućen uvid u to pružaju li navedene aktivnosti, mjere i usluge adekvatan odgovor u odnosu na stanje u području ovisnosti specifično za pojedinu lokalnu zajednicu.
Baza omogućava pregled prema nazivu programa, nazivu provoditelja, županiji provedbe, godini provedbe, vrsti provedene evaluacije, razini intervencije te vrstama provedene usluge ili prema glavnoj skupini područja djelovanja. Putem ove on-line aplikacije omogućeno je i podnošenje godišnjih izvješća od strane:
- županijskih povjerenstava za suzbijanje zlouporabe droga (ovisnosti),
- odgojno-obrazovnih ustanova,
- zdravstvenih ustanova (službi za zaštitu mentalnog zdravlja, prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti županijskih zavoda za javno zdravstvo)
- nevladinih organizacija,
te podataka o provedenim istraživanjima u području ovisnosti i provedbi Projekta resocijalizacije.
Xchange je online registar temeljito procijenjenih preventivnih intervencija. 2020. u Xchange započinje uvrštavanje nemanualiziranih intervencija uključivanjem lokalnih strategija zaštite okoliša.
Uz informacije o učinkovitosti intervencija, registar nudi i informacije o iskustvima stručnjaka koji su provodili programe u pojedinim europskim zemljama. To donositeljima odluka omogućuje procjenu lakoće s kojom se programi mogu implementirati u različitim društvenim, kulturnim i organizacijskim kontekstima. Kroz Xchange, možete pristupiti dodatnim detaljima o određenom programu na nacionalnom jeziku unutar lokalnog registra ili putem nacionalnog registra pristupiti europskim iskustvima provedbe određenog programa.
Koji je opseg registra i koje su vrste programa uključene?
Trenutno Xchange sadrži preventivne intervencije, a sve se bave problemima povezanima s uporabom sredstava ovisnosti, prijestupima mladih i nasiljem među mladima. Trenutačno su uključeni i manualizirani programi prevencije i intervencije u okruženju. Da bi se intervencija uvrstila u registar, mora biti još uvijek aktivna ili spremna za korištenje u Europi (tj. s dostupnim priručnikom i materijalima). Sve intervencije moraju imati znanstveno utemeljenu procjenu ishoda u barem jednoj europskoj zemlji, bez jatrogenih učinaka.
https://www.emcdda.europa.eu/best-practice/xchange