Nacionalna info linija za ovisnosti

Trebate li informacije kome se obratiti za savjet ili pomoć ako vi ili netko vama blizak ima problem s ovisnošću? Obratite nam se radnim danom od 9 do 16h.

Problematična uporaba interneta

O problematičnoj upotrebi interneta

Internet je sveprisutan dio života djece i odraslih te je postao jedan od temeljnih načina na koji osobe uče i socijaliziraju se. Djeci pruža priliku za učenje kroz interaktivne sadržaje, igre i edukativne aplikacije. Mladima nudi platformu za socijalizaciju, razmjenu ideja i informacija, te pristup različitim izvorima znanja, što ih motivira na istraživanje i osobni razvoj. Odrasli koriste internet za rad, informiranje, kupovinu, te održavanje kontakata s obitelji i prijateljima. Međutim, svi se suočavaju s izazovima poput zaštite privatnosti, dezinformacija i ovisnosti, što zahtijeva odgovorno i sigurno korištenje interneta kako bi se maksimizirale njegove prednosti. Kada korištenje interneta počne zauzimati veliki udio vremena u životima pojedinaca, utjecati na njihovo raspoloženje i ugrožavati školsku/akademsku i socijalnu funkciju, korištenje interneta može uzrokovati probleme koji će podrazumijevati traženje pomoći.

Pretjerana upotreba interneta kod odraslih povezana je s poteškoćama u partnerskim odnosima, nezaposlenošću, zanemarivanjem djece i nedostatkom sna, a uključuje i gubitak kontrole, žudnju, povlačenje, socijalnu izolaciju i financijske probleme. Osim toga, provođenje značajnog broja sati online može dovesti do fizičkih problema kao što su bolovi u leđima, naprezanje očiju i sindrom karpalnog kanala. Mladi koji prekomjerno upotrebljavaju internet često gube osjećaj za količinu vremena kojeg provode online, imaju poteškoća s koncentracijom kod aktivnosti koje nisu povezane s internetom te će žuriti s dnevnim zadacima kako bi se mogli vratiti „online“ aktivnostima.

Problematična upotreba interneta odnosi se na ovisničko ponašanje koje uključuje prekomjernu zaokupljenost, potrebu ili specifična ponašanja vezana uz korištenje računala i pristup internetu, što uzrokuje nelagodu. Ovaj problem češće se javlja kod adolescenata nego kod adolescentica, a često je povezan s igranjem online igara.

Oblici problematične upotrebe interneta

Online kockanje: Nekontrolirano sudjelovanje u online kockanju, kladionicama, kasinima ili drugim aktivnostima gdje je moguće kockanje.

Ovisnost o videoigrama: Prekomjerno igranje videoigara, osobito onih s više igrača, odnosno multiplayer opcijama.

Ovisnost o društvenim mrežama: Pretjerano korištenje platformi poput Facebooka, Instagrama, TikToka i drugih.

Online kupovina: Impulzivna i nekontrolirana kupovina putem interneta.

Kompulzivno pregledavanje sadržaja: Neprestano surfanje internetom, čitanje vijesti, blogova ili gledanje videozapisa, bez svrhe i kontrole.

Cyberseksualna ovisnost: Pretjerano korištenje interneta za pornografiju, seksualne razgovore ili cyberseks.

Ovisnost o online vezama: Oslanjanje na virtualne odnose i komunikaciju, uz zanemarivanje fizičkih društvenih interakcija.

Pretjerano korištenje aplikacija za produktivnost i praćenje: Opsesivno korištenje aplikacija za praćenje zadataka, vremena i produktivnosti koje može dovesti do stresa i preopterećenja.

Najnoviji dokumenti i istraživanja

Kontakte ustanova koje se bave problematikom ovisnosti u vašem gradu ili županiji možete pronaći u mapi kontakata.

Ako niste sigurni u kojoj ustanovi potražiti savjet ili pomoć, kontaktirajte našu Info liniju.

??

Lorem ipsum

??

Lorem ipsum

??

Lorem ipsum

Znakovi problematične upotrebe interneta

Ne postoji popis svih znakova koji ukazuju na problematičnu upotrebu interneta, ali neki od znakova na koje treba obratiti pažnju jesu sljedeći:

Izvor: Američka Psihijatrijska Udruga: Dijagnostički i statistički priručnik za mentalne poremećaje (DSM-5)

1

Gubljenje osjećaja za vrijeme online

2

Postojanje poteškoća s dovršavanjem domaće zadaće, kućanskih poslova ili poslovnih obveza
na vrijeme

3

Užurbanost pri obavljanju zadataka kao što je domaća zadaća kako bi mogli biti online

4

Pad radne sposobnosti i funkcionalnosti

5

Izolacija od obitelji i prijatelja—zamjena stvarnih prijatelja online prijateljima ili drugim poznancima, pa čak i nepoznatim osobama

6

Osjećaj krivnje ili obrambeni stav u vezi s vremenom provedenim online

7

Osjećaj sreće samo u online okruženju

8

Povlačenje iz svakodnevnih aktivnosti, slabiji školski uspjeh, nemotiviranost za bavljenjem novim aktivnostima

9

Fizički simptomi poput sindroma karpalnog tunela, suhih očiju ili naprezanja vida, bolova u leđima i vratu, glavobolja, poremećaja spavanja, izrazitog debljanja ili mršavljenja

Skala samoprocjene problematične upotrebe interneta

Nikad: 1

Rijetko: 2

Ponekad: 3

Često: 4

Uvijek: 5

Izvor: Demetrovics, Z., Szeredi, B., Rózsa, S. (2008). The three-factor model of Internet addiction: The development of the Problematic Internet Use Questionnaire. Behavior Research Methods, 40, 563-574.

Česta pitanja vezana uz problematičnu upotrebu interneta

Niste pronašli odgovor na pitanje? Nazovite Info liniju!

Zavodu za javno zdravstvo vaše županije možete se obratiti za termin savjetovanja koje provode stručni djelatnici službama za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti. Za termin savjetovanja možete se naručiti telefonskim putem ili mailom, a za savjetovanje nije potrebna uputnica. Na savjetovanju ćete dobiti informacije o daljnjim koracima vezanim uz liječenje. Kontakte županijskih zavoda za javno zdravstvo možete pronaći u mapi kontakata.

Bolnicama koje imaju specijalizirane odjele i/ili dnevne bolnice za liječenje osoba koje prekomjerno igraju videoigre ili bolnicama u vašoj županiji koje imaju ustrojen odjel za psihijatriju. Moguće je naručiti se na inicijalni razgovor telefonskim putem ili mailom. Za liječenje u bolnici potrebna je uputnica koju izdaje liječnik opće/obiteljske medicine. Kontakte bolnica možete pronaći u mapi kontakata.

Terapijskim zajednicama. Osobe koje žele uspostaviti apstinenciju/uspostavile su apstinenciju mogu se prijaviti za boravak u jednoj od terapijskih zajednica koja djeluje u Hrvatskoj. U terapijskoj zajednici osobe borave od nekoliko mjeseci do 3 godine. Ovisno o tome kako je zajednica uređena, razlikuje se i način ulaska u zajednicu. Kako bi saznali više informacija o radu terapijske zajednice, dokumentima koje je potrebno prikupiti prije dolaska u zajednicu te kako bi dogovorili pripremni razgovor, kontaktirajte samu terapijsku zajednicu. Koje sve vrste zajednica postoje (vjerske, sekularne, namijenjene muškarcima, namijenjene ženama, namijenjene majkama s djecom i dr.) i gdje se nalaze u Hrvatskoj možete pronaći u mapi kontakata.

Udrugama koje djeluju u području ovisnosti. Udruge nude različite usluge, kao što je mogućnost savjetovanja, podjela informativnih i edukativnih materijala i sl. Kontakte udruga koje u Hrvatskoj pružaju usluge osobama s problemom prekomjernog igranja videoigara možete pronaći u mapi kontakata.

Info linija za ovisnosti Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. Ako niste sigurni kome se obratiti za savjet ili pomoć, kontaktirajte Info liniju za ovisnosti. Putem linije dobit ćete kontakt podatke ustanova i/ili udruga koje djeluju na području vašeg grada/županije.

Uvjet da osoba započne liječenje od ovisnosti jest njena odluka i želja za liječenjem, stoga osobu ne možemo „prisiliti“ na liječenje. S osobom možemo iskreno pričati o njenoj ovisnosti, informirati ju kome se može obratiti u svrhu liječenja te osobi biti podrška u procesu liječenja.

Sigurnosnu mjeru obveznog liječenja od ovisnosti koja je propisana Kaznenim zakonom može izreći sud. Mjera obveznog liječenja od ovisnosti izriče se osobi koja je počinila kazneno djelo pod odlučujućim djelovanjem ovisnosti o alkoholu, droge ili druge vrste ovisnosti, ako postoji opasnost da će zbog te ovisnosti u budućnosti počiniti teže kazneno djelo.

Osobu s težim duševnim smetnjama koja zbog tih smetnji ozbiljno i izravno ugrožava vlastiti ili tuđi život, zdravlje ili sigurnost može se primiti u psihijatrijsku ustanovu, sukladno postupku za prisilno zadržavanje i prisilni smještaj koji su propisani Zakonom o zaštiti osoba s duševnim smetnjama. Odluku o prisilnom zadržavanju donosi liječnik opće/obiteljske medicine ili psihijatar, a odluku o prisilnom smještaju po žurnom postupku donosi sud.

Kada potražiti pomoć?

Ako primijetite da ne možete sami kontrolirati upotrebu interneta, razmislite o razgovoru sa stručnjakom za mentalno zdravlje koji vam može pomoći u uspostavi kontrole vaših navika i razvijanju zdravijeg odnosa prema tehnologiji.

Skip to content