Natječaji za financiranje
programa i projekata udruga
Naslovnica / Natječaji
U svrhu osiguranja kontinuirane podrške organizacijama civilnog društva koje djeluju na području ovisnosti, raspisuju se natječaji za prijavu programa i projekata.
2024.
Prijava programa zdravstvenih organizacija u suradnji s udrugama
2024.
Prijava projekata udruga u području izvaninstitucionalnoga odgoja i obrazovanja djece i mladih
2024.
Prijava projekata udruga usmjerenih pružanju podrške provođenju programa postupanja/ izvršavanja kazne zatvora
2024.
Naziv natječaja
2024.
Naziv natječaja
Savjeti za pripremu programa i projekata
u području ovisnosti
1
Prije nego planirate detaljnu intervenciju, važno je istražiti prirodu i opseg potreba povezanih s uporabom ovisnosti, kao i moguće čimbenike koji joj doprinose.
2
Predstavite recentnu stručnu literaturu (literatura nastala u posljednjih 5 godina) iz područja u kojem pripremate projekt ili program.
Provjerite postoje li na lokalnoj, županijskoj, nacionalnoj ili EU razini strateški dokumenti u kojima su sadržani ciljevi i prioriteti koji se odnose na područje u kojem pripremate projekt ili program.
3
Najnoviji podaci i statistike o stanju u području droga u Europi
4
Provjerite postoje li dostupna istraživanja na županijskoj, nacionalnoj i EU razini vezana uz područje u kojem pripremate projekt ili program te ciljanu populaciju na koju se usmjeravate.
5
Provjerite jesu li razvijeni standardi kvalitete na nacionalnoj ili EU razini u području u kojem pripremate projekt ili program.
Minimalni standardi prevencije ovisnosti za djecu i mlade u odgojno-obrazovnom sustavu u Hrvatskoj
Europski standardi i smjernice u području prevencije ovisnosti o drogama
6
Provjerite postoje li
dostupne baze već
provedenih (učinkovitih)
projekata i programa ili baze
dobrih praksi temeljenih na
dokazima na EU razini.
Baza projekata i programa koji se provode u području ovisnosti o drogama u Hrvatskoj
Obuhvaća programe/projekte koji se provode u području prevencije, tretmana, smanjenja šteta i resocijalizacije. U bazi možete pronaći i podatke o stanju problematike droga na području županija. Bazu ažurira Hrvatski zavod za javno zdravstvo.
Portal dobrih praksi
Osmišljen je kako bi vam pomogao pronaći pouzdane informacije o tome što funkcionira, a što ne u području prevencije, tretmana, smanjenja šteta i resocijalizacije. Na portalu je dostupna baza podataka s najnovijim dokazima o intervencijama povezanim s drogama, registar procijenjenih preventivnih intervencija, baza instrumenata za procjenu, mini vodiči te standardi i smjernice. Portal koordinira EMCDDA.
Baza podataka s najnovijim dokazima o intervencijama povezanim s drogama
U ovoj bazi mogu se pronaći intervencije razvrstane prema području suzbijanja ovisnosti, supstanci, ciljanoj skupini i razini učinkovitosti dokaza. Bazu podataka redovito ažurira EMCDDA.
Xchange
Online registar procijenjenih preventivnih intervencija koje su provođene u Europi. U Registru je moguće pronaći preventivne intervencije razvrstane prema različitim razinama učinkovitosti, kratki opis programa, iskustvima implementacije u različitim zemljama te kontakt podatke osoba koje su intervencije provodile. Registar ažurira EMCDDA.
Europski prevencijski kurikulum
Osmišljen je kako bi kreatorima politika i donositeljima odluka pružio osnovno znanje pružio osnovno znanje o prevenciji i intervencijama utemeljenim na dokazima. U sklopu kurikuluma, održavaju se treninzi uživo, a za stručnjake koji žele produbiti svoje znanje, održavaju se i online treninzi. U sklopu EUPC-a kreiran je i priručnik, dostupan i na hrvatskom jeziku.
Alat za intervencije u noćnom okruženju
Međunarodna inicijativa usredotočena na smanjenje šteta od uporabe alkohola i droga među mladima. Na web stranici nalaze se baza podataka o procijenjenim intervencijama te korisna literatura o intervencijama.
Europski vodič o zdravstvenim i društvenim odgovorima na probleme s drogama
Ispituje neke od ključnih javnozdravstvenih izazova u području droga i nudi pravovremene i praktične savjete stručnjacima i kreatorima politike za osmišljavanje, ciljanje i provedbu učinkovitih odgovora.
7
Procijenite mogućnosti i prepreke za sudjelovanje ciljane populacije u projektu ili programu.
8
Jasno postavite ciljeve programa. Ciljevi trebaju biti specifični, mjerljivi, ostvarivi, realistični i vremenski odredivi.
Ako projekt ili program provodite u odgojno-obrazovnoj ustanovi, provjerite sadržaj smjernica za projekte koji se provode u odgojno-obrazovnim ustanovama.
9
Realno procijenite organizacijske, stručne i financijske resurse kojima raspolažete.
10
11
Objasnite na koji način ćete provesti evaluaciju procesa i evaluaciju učinka. Evaluacija je važan element koji osigurava kvalitetu programa.
12
Provjerite postoje li baze dostupnih evaluacijskih instrumenata.
Internetska baza besplatno dostupnih instrumenata za procjenu intervencija povezanih s drogama